Jak nebezpečné jsou aplikace

Aplikací máme každý v mobilu tolik, že je ani nestačíme sledovat a využívat. Mimo aplikací, které jsme si aktivně stáhli, jsou v mobilu také aplikace již přednastavené a těch je skutečně hodně. O mnohých nemáme ani tušení.

Proč bychom se ale měli o aplikace a jejich fungování aktivně zajímat? Mohou být velmi nebezpečné.

Některé aplikace mohou obsahovat škodlivý software a tím poškodit data v mobilu a také celý přístroj. Obvykle slouží k vydírání. Za příslib opětovného zprovoznění chtějí vyděrači peníze.

Jiné aplikace nás mohou sledovat a posílat data neznámo kam. Tato data jsou pak využívána v reklamě, k ovlivňování názorů a postojů, slouží pro zloděje nebo také k vydírání.

Otázka tedy je, jak se můžeme chránit. Žádná stoprocentně spolehlivá ochrana neexistuje, ledaže bychom mobil vůbec nepoužívali. Přesto se chránit můžeme, pokud budeme dodržovat alespoň základní zásady.

Za prvé stahovat aplikace pouze z oficiálních zdrojů, to znamená Google Play nebo Apple Store. Tyto firmy kontrolují všechny aplikace, zda neobsahují škodlivý software. Avšak jen při prvním stahování z těchto zdrojů. Pokud stahujeme aktualizace, může se v nich již nežádoucí software objevit.

Za druhé je třeba dávat pozor, k čemu daná aplikace chce přístup. Jestliže například na předpověď počasí požaduje přístup ke kontaktům nebo zprávám, nikdy takovou aplikaci neinstalujte.

Při instalaci jakékoliv aplikace proto zvažte, zda ji skutečně potřebujete a buďte velmi opatrní.