Internet s rozumem

Bezpečný internet, kyberšikana, dezinformace, nebezpečí na internetu, falešné zprávy. Tato a další podobná slova jsou v poslední době často skloňována jak v médiích, tak mezi lidmi. A je to dobře. Internet se totiž v posledních letech proměnil z dobrého sluhy na zlého pána.

Mnozí lidé si však riziko stále neuvědomují nebo jej podceňují. Příkladů jak internet ovlivňuje chování lidí, a mění tak jejich život ku prospěchu někoho jiného, je celá řada. Zejména děti a teenageři jsou vystaveni velkým rizikům a jejich současné chování bude mít dopady na jejich budoucnost jak osobní, tak pracovní.

Víte, že

  • » téměř 1/3 dětí ve věku 12-15 let má sklony k závislosti na internetu
  • » nejčastějším trestným činem na internetu je podvod
  • » kyberkriminalita stoupla meziročně o více než 30%
  • » o hrozbách na internetu slyšelo jen asi 2/3 dětí
  • » rodiče nejsou pro děti v informování o bezpečnosti na internetu autoritou, na 1. místě je jako zdroj informací internet

Podvody, falešné zprávy, reklama, manipulace s fakty. To vše, a mnoho dalšího, se na nás dennodenně nepřetržitě valí. Největším rizikem pro sebe jsme ale my sami. Vše, co dáme na internet, tam také zůstane. Navíc to může kdokoliv a kdykoliv zneužít.

Tato situace se může ještě zhoršit. Proto je nutná osvěta a vysvětlení hrozeb internetu, ale také zároveň poukázání na jeho nesporně pozitivní stránky.

V rámci projektu Internet s rozumem pořádáme přednášky a semináře pro děti, učitele i rodiče. K dispozici je také e-kniha. Vytváříme videa, podcasty a články, ve kterých se věnujeme konkrétním tématům v rámci bezpečnosti na internetu. Naše aktivity jsou určeny především rodičům žáků a učitelům základních škol (víceletých gymnázií), ale mnoho informací využije i široká veřejnost. Vše poskytujeme zdarma díky těm, kteří nám pomáhají.

Tento projekt získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jsme také členy DigiKoalice, která má za cíl zvýšení digitální gramotnosti a digitálních dovedností občanů ČR.

Autoři projektu: Lucie Richterová a Viktor Janouch

Publikace  YouTube kanál  Podcasty